BiLgiseL

   İlk düzenli takip ettiğim bilgi yarışması Bir Kelime Bir İşlem'dir..Ankara TRT stüdyolarında çekiliyodu o yıllar..sanırım hala öyle..En son gördüğümde Levent Ülgen sonuyordu..Kazanılan para ödülü az ama sorular çok zordu..Tam bilgi yarışmasıydı yani !!! Daha sonra çeşitli yarışmalar çıktı..Kenan Işık'ın sunduğu Kim 500 Milyar İster ? .. O dönem her evde izlenirdi..Kenan Işık duruşu taklidi yapılırdı evlerde :) Cep telefonu yoluyla oyunu bile vardı..Bir de internet üzerinden bir oyun vardı ki sorular hep aynı..ilk sorusu.. ''Türk sinemasında SULTAN lakabıyla anılan ünlü aktirist kimdir? ''..gibi..

   En Zayıf Halka'yı unutmamak lazım..O döneme ait bir diğer yarışma programı..BBC'deki orjinal formatının birebir versiyonudur..Sunucu kısa saçlı,zayıf ve 40 yaşlarındadır..ve..en önemlisi asla gülmez..yarışma boyunca tebessüm bile etmemesine karşın,programı kapartırken hafif bir tebessüm eder gibi yapardı..Yarışmacılar soruları bilemedikleri zamanda bir güzel haşlardı zavallıcıkları..Türk versiyonundan çok BBC versiyonunu izlemişimdir..Konuşulanları anlamıyordum ama o sunucu bana daha psikopat geliyordu :)

    Metin Uca'yla Passaparola..Haftaiçi hergün haberler öncesi olurdu ve bu en isabetli saatti..Çünkü hiç kimsenin dizisi ile çakışmazdı. :) Ünsüz ama asıl yarışmacıların kendilerine ,ünlü ve yardımcı yarışmacı seçmeleriyle başlardı..Böylelikle şarkılarını dinlediğimiz,dizilerini deli gibi takip ettiğimiz ünlü şahsiyetlerin bilgi birikimlerini görür,bazen takdir eder,bazen küfür ederdik :) Bu yarışmada takdir ettiğim ünlü isimlerden sadece Çİğdem Tunç'u hatırlıyorum..

   Son dönem bilgi yarışmalarından en ilgi çekenlerden birisi Ahmet Çakar'ın sunduklarıdır..Sundukları diyorum çünkü devamlı adı değişmişti yarışmanın..Ahmet Çakar'la Şansa Bak..Ahmet Çakar'la Zor Karar..Ahmet Çakar'la Define Avı..gibi..Yarışma biraz rekabet yönünde haksızlıklara el versede izlenesi bir tadı vardı..Yarışmacılardan birisi 12 soruyu doğru bilip 13. soruyu bilemez ise hak diğer yarışmacıya geçebiliyordu ve o yarışmacıda o soruyu doğru cevaplar ise finale kalıyordu..Yani tek soru ,tek doğru cevap ve final..Ahmet Çakar'ın da,bir önceki anlattığım yarışmanın sinirli bayan sunucusundan pek farkı yoktu..İşte bu yüzden Okan Bayülgen'in Kanalizasyon filminde ''Ahmet Çakar'la Kim 500 Tokat İster?''.. bölümünde yer almıştır..

   Geçen sezon Kanal 1'de,bir bilgi yarışması vardı..yatay 6 ve dikey 5 kategorinin birleşiminden oluşan 30 soruyu sırayla 2 yarışmacı cevaplıyorlardı..Yarışmanın ismi ''Soru Küpü''..ama nasıl soru küpü..Magazin küpü demelilerdi..İlk başladığında yarışma,nerdeyse bütün sorular ünlülerle ilgiydi.. Magazin bilgisi tam olanların kolaylıkla ve kaba tabirle parayı götürebileceği bir yarışmaydı..

   Şu zamanlarda ne beğendiğim bilgi yarışması ve tek harbi bilgi yarışması,eski kanal 1 yeni Bloomberg'de yayınlanan Kelime Oyunu'dur..Çok karizmatik ve güler yüzlü bir sunucu sunmaktadır..ihsan Varol..Ayrıca soruları hazırlayanda sunucusudur yarışmanın..Bilipte unuttuğumuz,unutmaya yüz tuttuğumuz,belkide hiç duymadığımız kelimelerin anlamlarını öğreniş açısından çok yararlı bir yarışma olduğunu düşünüyorum..Bu yarışmanın da para ödülü az olsa da,izlettiriyor kendisini..Pazar hariç haftanın bütün günleri yayınlanıyor..Sadece 5 haftada bir pazar günleri hafta birincileri yarıştırılıyor..Yayın saati dizi saatleriyle çakışıyor ama gece saat 01:00 gibi tekrarı oluyor..Bu da yarışmayı ayrı bir çekici yapıyor gözümde ;)

   Artık günümüzde televizyon reytingi, bilgi yarışmalarıyla ölçülemiyor malesef..Çabasız para kazanılan yarışmalar türedi..''taş attımda kolum mu yoruldu''demeleri lazımken zırıl zırıl ağlan yarışmacıları izledik aylarca..Anladınız siz hangi yarışma olduğunu :) Her sezon her kanal en az 10 tane dizi yayına koyuyor..bazıları devam ediyor..bazıları üç/beş bölüm sonra kalkıyor..Her kanal ''yemekteyiz''in türevini denedi..gelin,kaynana,damat programları her kanaldaydı..şimdi izdivaç adıyla..yeniden..Keşke RTÜK ''her kanal,her sezon,en az 2 bilgi yarışması hazırlamak zorundadır''diye bir zorunluluk getirse..Belki o zaman daha kültürlü ve bilgili bir toplum oluruz...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !